Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy dla dziecka

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy dla dziecka

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią rodzinne, wiosenne wycieki. Jedak, aby podróż była bezpieczna, niezbędny jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Na jakie parametry wrócić uwagę przeszukując wiele ofert siedzisk samochodowych dla najmłodszych?

Wzrost i waga dziecka

Podstawowym i najważniejszym parametrem jest dobór fotelika do wielkości dziecka. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, innych dla dziecka w różnym wieku. Producenci określają widełki wagowe dla wybranych siedzisk. Jeśli nasza latorośl będzie jeździła w za małym lub zbyt dużym foteliku będzie to  dla niej niebezpieczne i niewygodne. Dla niemowląt najlepszym wyborem będą specjalne foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy.

Testy bezpieczeństwa

Siedzisko samochodowe dla dziecka służy nie tylko do uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie kolizji. Dlatego, co roku foteliki te poddawane są testom wytrzymałościowym. Najbardziej popularne są te przeprowadzane przez niemiecki instytut badawczy tzw. test ADAC. Po pozytywnych próbach fotelom przypisuje się gwiazdki. Maksymalna ich liczna to pięć. Eksperci bezpieczeństwa samochodowego zalecają, aby fotelik przeznaczony dla dzieci miał co najmniej trzy gwiazdki.

Wielkość dopasowana do samochodu

Kształty i wymiary zarówno samochodów jak i fotelików są różne. Ze względów bezpieczeństwa fotelik powinien jak najlepiej przylegać do oparcia siedzenia w samochodzie. Może również wystąpić konieczność demontażu zagłówków. Ponadto pasy mogą okazać się za krótkie. Aby, właściwie dopasować fotelik do konkretnego samochodu warto przyjechać autem do sklepu, przymierzyć kilka siedzisk i wybrać najlepszy. W przypadku zakupów w Internecie przed dokonaniem transakcji lepiej zadzwonić do sklepu i poprosić o pomoc sprzedawcę. Specjaliści podpowiedzą jaki fotelik będzie odpowiedni dla konkretnego samochodu. Jeśli w aucie będzie jeździło więcej dzieci, należy także uwzględnić konieczność ustalenia innych fotelików.

Kredyt samochodowy – jaką opcję wybrać?

Prosty montaż i demontaż

Poza względami bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę również na względy praktyczne. W przypadku, gdy dziecko będzie jeździło w różnych samochodach i wystąpi potrzeba przekładania siedziska do innego samochodu, istotny będzie szybki i prosty demontaż i montaż. Warto także wybrać lżejszy fotelik. Szczególnie w przypadku nosidełka dla niemowląt, które służy nie tylko do jazdy, ale także przenoszenia dziecka.  Ponadto, dziecku w podróży zdarzyć się  może coś wysłać czy pobrudzić. Z tego względu istotna jest również łatwa możliwość zdjęcia pokrowców do wyprania. W zachowaniu czystości pomocne mogą okazać się specjalne maty zabezpieczające przednie siedzenia i tapicerkę  pod fotelikiem.

Odpowiednio dobrany, a tym samym bezpieczny fotelik samochodowy jest niezwykle ważny. Aby właściwie zabezpieczyć dziecko w trakcie jazdy, warto wybrać certyfikowane siedzisko,  dostosowane do jego wieku oraz modelu samochodu, ustawione pod kątem około 40 stopni.